Ramazan

Ramazan je deveti mjesec u islamskom kalendaru. To je za muslimane sveti mjesec. U tijeku ramazana muslimanima je zabranjeno ratovanje, a strogo naređen post.

Odlike mjeseca ramazana

Ramazan je jedini mjesec koji je imenom spomenut u Kur'anu, kao što dolazi u 185. ajetu sure E- Bekara.

Ramazan je mjesec u kojem je objavljen Kur'an, mubarek noći Kadra.

Allah je, kako dolazi u hadisu, spomenuo mjesec ramazan uz Svoje ime: " Za svako dobro djelo nagrada je deset do sedamdeset sevaba", a Allah kaže:

" Osim posta, On je Moj i Ja za njega nagrađujem... ( Buharija, Muslim)

Novinarska sekcija