PLANINARSKO DRUŠTVO „ FASTO“ Sarajevo

01.04.2019.- 02.04.2019.godine- Učenici četvrtih razreda naše škole postali su članovi Planinarskog društva „ Fasto“ iz Sarajeva. Kao članovi Fasta na proljetnom raspustu su posjetili planinarski dom društva na Ormanju i tu su proveli dva nezaboravna dana.
 Autobusom su u ponedjeljak stigli do Pazarića u pratnji svojih učitelja Dževada Bašića i Hajrudina Neradina. Od Pazarića su sa profesoricom tjelesnog odgoja Elminom pješačili do doma na Ormanju ( oko 2 km). Smjestili su se u dom i poslije kratkog odmora počeli sa aktivnostima u adrenalin parku, gdje su uz pomoć profesorice naučili savladavati prepreke na poligonu, koje nisu bile nimalo jednostavne, ali za učenike veoma zanimljive, jer su ih uspješno savladavali i to u planinarskoj opremi. Tokom dva dana boravka učenici su naučili postaviti i šator, penjanjati se uz umjetnu stijenu, gađati pomoću sportskog luka i strijele u metu, povlačiti konopac po grupama, trčati u vrećama, a posebno su uživali u pripremanju hrane ( gdje smo imali tri grupe i to kuhare, servisere i grupu za pranje posuđa) i naravno usavršili higijenske navike. Poseban akcenat  je bio na razvijanju samostalnosti kod djece, bez prisustva roditelja, gdje su djeca pokazala da to i mogu.
Svoje zadovoljstvo planinarenjem su najviše pokazali na kraju kada su se izjasnili da bi željeli produžiti svoj boravak na Ormanju.
Zahvaljujemo se domaćinima  Osmanu, Nusreti, Hani i Mejri na gostoprimstvu i ljubaznosti, a posebno profesoru Elviru Kazazoviću i profesorici Elmini.