Radionica DogsTrust

U periodu od 16. do 20. decembra 2018. godine, u prostorijama “Sedme osnovne škole” održane su radionice za učenike uzrasta od 2. do 5. razreda, na teme: sigurnost u kontaktu sa psima i odgovorno vlasništvo. Cilj radionica jeste dizanje svijesti budućih vlasnika o odgovornom vlasništvu pasa, što direktno utiče na izvor problema pasa lutalica, a to je neodgovorno vlasništvo.

Obzirom da djeca sreću pse lutalice na relaciji kuća-škola-kuća, skrenuta im je pažnja na određena ponašanja i konkretne situacije koje, nepažnjom, mogu dovesti do neželjene reakcije psa. Djeca su naučila naša osnovna načela o sigurnosti u kontaktu sa psima i pravilnom prilaženju psima koji imaju vlasnika.

Edukacija školske djece dio je sistemskog rješenja problema pasa lutalica, zajedno sa masovnim sterilizacijama pasa, saradnjom sa lokalnim vlastima, edukacijom veterinarskog osoblja i šire javnosti kroz medijske kampanje. Sve naše aktivnosti su u potpunosti besplatne.

Radionice je održala stručna savjetnica za program obrazovanja pri Dogs Trust-u BH, Elma Šabanović. Materijali i nastavne metode korištene tokom radionice, osmišljene su od strane stručnjaka u Velikoj Britaniji te su sve aktivnosti prilagođene ciljanoj skupini.