Početak školske godine

I ove godine, kada se drveće počelo kititi svojim prvim zlaćanim lišćem, đacima su se okitile i sve škole u našem gradu.Trećeg septembra je  odzvonilo za  početak nove školske godine, početak nove avanture.  Nijemo školsko dvorište i naše škole je odjednom oživjelo, postalo košnica u kojoj su zujale usplahirene glavice o utiscima s putovanja, ljetnim igrama i simpatijama. Jedini koji su s knedlom u grlu posmatrali taj veseli žamor bili su đaci prvaci. Umjesto crvrnog tepiha, pred školom ih je dočekao šareni bosanski ćilim. Nesigurno koračajući po njemu u svojim novim tenisicama i cipelicama, naslućivali su da ih on odvodi u neku nepoznatu avanturu. Uplašeni su jer naslućuju da im se iza školskih vrata otvaraju milioni puteva koji će ih odvesti u igre s Petrom Panom, Herijem Poterom, Don Kihotom, u susret s egipatskim piramidama i faraonima, drevnim kraljevima i kraljicama, hemijskim elementima i čarobnim matematičkim formulama. Školska vrata i jesu prolaz u različite svjetove, a učitelji i nastavnici su vodiči koji  ukazuju na prave puteve i na to kako njima hoditi. Oni su tu da pomognu svojim đacima da pronađu svoje mjesto u bašti zvanoj SVIJET. Naša škola se neskromno može pohvaliti raznim savremenim tehničkim  čudima kojima raspolaže i koja su na usluzi učenicima i nastavnicima. Svakako su ona neophodna za  život i rad u  vremenu u kojem živimo te preduvjet  za prosperitet. Naša škola je moderna, savremena, „in“. Ipak, ispred nje je “prostrt“ tradicionalni bosanski ćilim koji će dočekivati i ispraćati svakog dana naše đake i biti im podsjetnik na ono ko su i šta treba da postanu. Podsjećat će ih svakog dana na to da imaju svoju kulturu i tradiciju koju trebaju čuvati i njegovati. Mnoge od njih će život odvesti na različite strane svijeta, ali trebaju znati da imaju dom kome se uvijek mogu i trebaju vratiti. Želimo da naši učenici postanu poznati književnici, spretni sportisti, uvaženi naučnici, vješti majstori i umjetnici , zapravo,  najviše od svega želimo da postanu dobri ljudi.

Sretan početak školske godine!

Novinarska sekcija